fbpx

Gdzie zorganizować ślub w górach -ranking 10 miejsc które warto wziąć pod uwagę

Dziś krótki artykuł o tym gdzie i jak zorganizować ślub w górach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca oraz dlaczego kameralne grono – najbliższa rodzina, znajomi plus piękne górskie widoki to dobry przepis na udane przyjęcie ślubne. Zrobimy także krótki przegląd miejsc – mój osobisty ranking który wyklarował się na przestrzeni kilkunastu lat pracy w zawodzie fotografa ślubnego. Ranking miejsc w których byłem, w których pracowałem i które z czystym sumieniem mogę polecić. Myślę że zestawienie to jest o tyle cenny, że nikt nie miał wpływu na jego wygląd- czyli całkiem odwrotnie jak bywa to na innych, płatnych, rankingowych stronach. Zapraszam do lektury – być może znajdziecie tu Państwo jakieś inspiracje na swój ślub.

ciekawe miejsce na ślub w górach

Coraz więcej par młodych poszukuje oryginalnych pomysłów na uczczenie dnia zaślubin. Szukają nietypowych miejsc, nietypowych konwencji. Jedną z ciekawych opcji do rozważenia na pewno jest zorganizowanie małego, kameralnego ślubu i przyjęcia w górach. Polskie góry, zarówno te wysokie, ale także te niższe jak Beskidy, obfitują w wiele pięknych, cichych, urokliwych zakątków. Rozbudowana baza hotelowa sprawia, że zorganizowanie takiego ślubu i przyjęcia jest dosyć proste i mało angażujące. Zakwaterowanie oraz nocleg gości weselnych jest prosty do zorganizowania. Nie brakuje również małych, klimatycznych kościółków i kapliczek, w których można stworzyć niesamowity klimat.


mały drewniany góralski kościółek

Organizacja skromnego ślubu w górach – od czego zacząć?


ślub kościelny w plenerze

Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić organizując ślub w górach jest to, jaka ma być forma samej uroczystości – czy ma to być ślub cywilny w plenerze, z widokiem na góry, czy może nabożeństwo w małym, drewnianym kościółku. Znając już odpowiedź na te pytania będzie prościej określić czy podczas przeglądania internetu bardziej skupić się na wyborze hotelu ,czy też szukać klimatycznej kaplicy. Śluby w plenerze, na tarasach widokowych są bardzo ciekawą alternatywą dla ślubów kościelnych, ponieważ te drugie w zasadzie nie mogą się odbywać pod chmurką. Przepisy, które określają gdzie i kiedy ksiądz może odprawić takie nabożeństwo są niezwykle restrykcyjne. Księża bardzo rzadko zgadzają się na takie śluby. Wyjątek stanowią tylko tzw. otwarte kaplice na świeżym powietrzu. Ślub cywilny zaś, może odbywać się poza urzędem stanu cywilnego. Jest to opcja dodatkowo płatna – cena wynosi ok. tysiąca złotych – i warunki do spełnienia, aby ślub cywilny mógł się odbyć w plenerze są dosyć proste. Jedyną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę planując ślub w plenerze jest pora roku i aura. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby miejsce, w którym planujemy zaaranżować ceremonię zaślubin dysponowało jakimś zadaszeniem, które zabezpieczy parę młodą i gości przed ewentualną niepogodą. Jeśli już zdecydujemy o formie i znajdziemy odpowiednie miejsce na nasz wymarzony, kameralny ślub, możemy się skupić na doborze gości…


plener po ślubie w górskim pejzażu

Duże huczne góralskie wesele czy cicha, kameralna uroczystość z
górskim pejzażem w tle?


kościół na kubalonce

Wszystko wskazuje na to, że pary młode coraz częściej organizując ślub i wesele stawiają na jakość a nie na ilość. Dotyczy to zarówno wyboru miejsce ślubu i wesela, ale także doboru osób, gości którzy mają im towarzyszyć w tym uroczystym dniu.  Wesela na 150 osób coraz częściej zastępowane są ślubami i przejęciami ślubnymi na 20,30,40 osób. Najczęściej ograniczają się one do najbliższej rodziny oraz grona najbliższych przyjaciół. Osobiście bardzo lubię takie konfiguracje z racji tego, że przy mniejszej liczbie gości jestem w stanie z każdym zamienić słowo, wejść w jakąś „relację”, co przekłada się pozytywnie na efekty mojej pracy. Czy 30 osób oznacza dosłownie „ciche wesele?” Otóż doświadczenie pokazuje że 30 osób potrafi stworzyć lepszą atmosferę aniżeli 130 osób, które się ze sobą nie znają. Tak więc, często te „ciche wesela” bywają huczniejsze niż niejedno na ogromną liczbę osób.

sesja ślubna w wysokich górach

Gdzie zorganizować swój ślub – mój, subiektywny ranking 10 fajnych miejsc na organizację ślubu i wesela w górach

Jako fotograf ślubny miałem okazję nie raz uczestniczyć w kameralnych, cichych ślubach, które swoją prostą formą, brakiem natłoku oraz „przeładowania” i sztampy, urzekały i zapadały w pamięć. Ślubem, który był kwintesencją kameralnej, cichej uroczystości była ceremonia, w której uczestniczyła para młoda, świadkowie, pani urzędnik oraz ja – fotograf. Uroczystość odbyła się w beskidzkim lesie. Smreki szumiały, szampan bąbelkował a bliscy sobie ludzie, patrzyli się w swoje oczy i serdecznie się do siebie uśmiechali. Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić mój subiektywny ranking miejsc, w których byłem lub o których słyszałem wiele pozytywnych opinii, miejsc w których można zorganizować kameralną uroczystość ślubną i które jak najbardziej można określić mianem górskich:

  • Hotel Alpin szczyrk – hotel położony u podnóża beskidzkich szczytów – Skrzycznego i Klimczoka. Pięknie położony, z bardzo dobrą obsługą i jedzeniem. Hotel posiada ogród z widokiem na góry, który pary młode bardzo często wybierają na miejsce swojego ślubu. Na miejscu jest również góralska koliba, która w razie niepogody jest w stanie zapewnić komfortowe warunki. W mojej opinii – jeśli Szczyrk i ślub w plenerze – to Alpin! Nieopodal hotelu znajduje się także kilka klimatycznych kościołów – m.in. drewniany, góralski kościółek pod wezwaniem św Jakuba, który również jest bardzo często wybierany przez pary młode lub Sanktuarium na Górce, z którego rozpościera się cudny widok na góry.
ślub w ogrodzie hotel alpin

  • Karolowy Dwór – hotel na szczycie jednego z wiślańskich pagórków. Jeśli ktoś szuka miejsca z cudownymi widokami, niebanalnymi dodatkami, dobrą kuchnią – może poważnie potraktować propozycją Karolowego Dworu. W obejściu znajduje się także wiata, w której można zorganizować ślub cywilny w plenerze w każdą pogodę. Kilka kilometrów dalej, w wiślańskim lesie, znajduje się również mały, drewniany kościółek – Kościół Podwyższenia Krzyża na Kubalonce. Schowany przed światem, wtulony w zbocze góry, cichy, kameralny – w sam raz na skromną uroczystość. Z uwagi na ogromny taras oraz walory widokowe, część wesela również może odbywać się w plenerze, a wesela w plenerze zyskują coraz większą popularność także w naszym kraju
ślub cywilny w górach karolowy dwór

  • Dwór Kukuczka – karczma położona w samym sercu trójwsi beskidzkiej. Piękne widoki, bardzo miła atmosfera, pyszne jedzenie. Lokal z przestronnymi przeszkleniami, przez które goście weselni mogą podziwiać górskie krajobrazy
dwór kukuczki istebna wesela

  • Karczma Ochodzita – lokal usytuowany pod szczytem Ochodzitej. Piękna panorama, taras widokowy na góry, mnóstwo góralskich dodatków oraz dania serwowane z kuchni opalanej drewnem – to mocne strony tego lokalu.
karczma pod ochodzitą wesele

  • Owczarnia Węgierska Górka – rustykalne, klimatyczne miejsce w otoczeniu gór i przyrody. Jeśli ktoś lubi luźną atmosferę, dobre jedzenie i rustykalny klimat, na pewno zakocha się w tym miejscu bez reszty. Lokal wyróżnia się na tle konkurencji swoim klimatem. Istnieje możliwość organizacji ślubu w plenerze.
owczarnia w wegierskiej górce wesele

  • Gościniec w Jaworzu Nałężu – miejsce schowane u podnóża góry Błatniej. Dolina, szumiący strumień Jesionka. Do tego karczma utrzymana w góralskim stylu z dużą ilością ciepłego drewna oraz rustykalnych dodatków. Dodatkową atrakcję stanowi baza noclegowa – goście nocują w ziemiankach wkopanych w zbocze góry. Jest również basen z podgrzewaną wodą, który może stać się atrakcją weselnej zabawy lub dać wytchnienie na afterparty. Lokal udostępnia również miejsce na organizację ślubu cywilnego w plenerze, namiot. Bliskość gór jest tutaj wyjątkowo namacalna. Gościniec Szumny w Jaworzu jest wysoko w moim prywatnym rankingu 😉
gościniec szumny jaworze wesele

  • Dwór Skibówki – położona na szczycie Równicy karczma, to również bardzo interesująca propozycja dla szukających klimatycznej miejscówki na swój ślub w górach. Piękne widoki na okoliczne pasma górskie, pyszna góralska kuchnia oraz możliwość zorganizowania ślubu na tarasie widokowym to zdecydowane atuty tego miejsca.
dwór skibówki równica wesele

  • Beskidzki Raj – obiekt położony w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Widokowe miejsce bez dwóch zdań. Duża baza noclegowa sprawia, iż w tym miejscu można zorganizować nie tylko małe, skromne ciche przyjęcie ślubne ale i huczne wesele – ale to już zależy od Państwa 😉
beskidzki raj wesele

  • Hotel Kocierz – kolejna górska propozycja. Hotel również usytuowany bardzo wysoko. Rozbudowana baza noclegowa. Mnóstwo góralskich dodatków, a także atrakcji – m.in. występy kapeli góralskiej. Na terenie hotelu również można zorganizować uroczystość zaślubin z górami w tle.
pierwszy taniec ślub w karczmie w górach

  • Zajazd Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej  to z kolei propozycja dla osób szukających prawdziwego zacisza i kameralności. Niewielki obiekt, wtulony w górskie zbocze zaraz przy głównej trasie Wisła-Szczyrk. Z tyłu piękny taras, na którym można zorganizować naprawdę kameralne przyjęcie, mając za świadków stare beskidzkie smreki. Wyśmienita kuchnia, gustowne dodatki. Propozycja dla szukających ciekawego miejsca na organizację ślubu i wesela w bardzo ograniczonym gronie.
ślub w górach w plenerze

Na co zwracać uwagę podczas wyboru miejsca ślubu w górach


zdjęcia ślubne po ślubie beskidy

Oprócz researchu, który można zrobić w sposób zdalny, dobrze jest również zrobić wizję lokalną w miejscach, które się wcześniej wytypowało. Czasami zdjęcia, opinie na forach nie oddają do końca tego, co jest faktycznie. Może się np. okazać, że zamiast gór są jakieś pagórki albo, co się zdarza, góry są owszem i piękne, ale zakryte bilbordem…Jeśli chodzi o miejsce – wystarczy rzucić okiem, a co z jakością jedzenia? Otóż ja mam na to bardzo prosty sposób – wystarczy zamówić kawę i sok. Po tych dwóch napojach można bardzo szybko wyciągnąć wnioski na temat tego, z jaką ofertą mamy do czynienia 😉


państwo młodzi ślub w górach

Ile kosztuje organizacja ślubu w górach


pani młoda góry

Zapewne wszystko zależy od konkretnego miejsca, ilości gości oraz sezonu, w którym chcemy organizować swój ślub. Jednakże śmiem twierdzić, że duża konkurencja sprawia, iż można zorganizować przyjęcie weselne w cenach nie odbiegających od tych, które obowiązują na nizinach. Ceny wahają się w granicach od 200 do 350zł za osobę. Warto rozważyć również opcję organizacji ślubu w dzień inny aniżeli weekend – bardzo często można wówczas liczyć na lepszą cenę, tudzież „bonus” w postaci darmowych noclegów dla gości.


para młoda w górach


Gdyby pojawiły się jakieś dodatkowe pytania odnośnie organizacji ślubów w górach, chęci zorganizowania kameralnego ślubu w fajnym, górskim miejscu – służe radą, opinią, pomocą 😉

Oceny Klientów
Ocena Czytelników
[Ocen: 2 Averege: 5]