fbpx

☀ Tyle słońca w całym mieście – czyli pomysł na sesję ślubną w miejskim klimacie.

sesja ślubna w mieście

Szukasz pomysłu na swoją sesję ślubną? Nie wiesz jakie miejsce wybrać na zdjęcia w plenerze? Szukasz czegoś oryginalnego i niepowtarzalnego? Zapraszam po garść inspiracji, porad i opinie na temat organizacji sesji zdjęciowej w mieście

sesja ślubna w Paryżu

Wybór lokalizacji oraz godziny akcji

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsca, które będą służyć jako tło dla zdjęć. Mogą to być popularne miejsca w mieście, takie jak rynki, zabytkowe kamienice czy parki, ale warto też poszukać mniej oczywistych miejsc, które będą bardziej unikatowe. Ciekawe ujęcia można zrobić np. na dachu wieżowca, na tle muralu czy w tajemniczym zaułku. Warto pomyśleć o tym, aby wybrane miejsca były ze sobą spójne pod względem stylu i klimatu. Jeśli zdecydujemy się na „stare miasto” lepiej pozostać już tylko w jego obrębie i nie „mieszać” go z nowoczesną architekturą. Co do godziny sesji – jeśli miasto jest niewielkie, a co za tym idzie jest mniejsze natężenie przechodniów, szczególnie późnym popołudniem – zdecydowanie polecam tę właśnie porę dnia. Ciepłe, lejące się spomiędzy budynków światło zachodu + architektura to przepis na udaną sesję w mieście. Inaczej się sprawa ma w kontekście dużych ośrodków miejskich takich jak Kraków, Warszawa czy np Gdańsk. Tam, zdecydowanie lepiej jest umówić się na godziny bardzo wczesno poranne – jeśli będzie to okres letni, mamy pewność że ludzi dookoła, nawet w bardzo popularnych miejscach jak rynki, będzie znikoma ilość.

sesja ślubna na starym mieście
sesja ślubna rynek starego miasta
sesja ślubna wśród zabytkowych kamienic

Światło – czy w mieście czy poza nim – KRÓL!

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe w przypadku każdej sesji zdjęciowej. W mieście można skorzystać z naturalnego światła, które wpada spomiędzy budynków, odbija się od szklanych powierzchni tworząc ciekawe efekty. Można również wykorzystać ciekawe wnętrza miejsc, które będzie się mijało. Klimatyczne cafejki czy restauracje bardzo często tworzą drugi plan na moich zdjęciach. Z reguły zarządcy nie mają większych oporów przed wpuszczeniem pary młodej na kawę i parę ujęć „przy okazji”. Dodatkowym atutem sesji w mieście jest możliwość skorzystania z oświetlenia ulicznego które w miastach potrafi tworzyć niesamowite efekty. Co prawda sztuczne oświetlanie nie jest optymalne do portretu, ale umawiając się w okolice złotej godziny, spokojnie można wyczekać do zapadnięcia zmroku i dla klimatu zrobić jeszcze parę ujęć w nocnej scenerii.

sesja w miejskiej scenerii
sesja ślubna w mieście Kraków
miejski klimat – kafejki

Interakcje z otoczeniem czyli sceny których nie znajdziecie nigdzie indziej poza miastem…

Sesja zdjęciowa w mieście daje wiele możliwości do eksperymentowania i realizacji oryginalnych pomysłów. Można np. zrobić zdjęcia podczas przejażdżki rowerowej, zorganizować piknik na trawie albo wykorzystać miejski transport jako nietypowe tło. Nigdzie indziej również jak w mieście nie można spotkać tylu „przypadkowych” statystów i sytuacji, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie do zdjęć ślubnych. Warto pozwolić sobie na szaleństwo i wykorzystać pomysły, które niekoniecznie kojarzące się z tradycyjnymi sesjami ślubnymi. Poniżej zamieszczam klika zdjęć wykonanych w różnych destynacja, z wykorzystaniem miejskich „okoliczności przyrody” nie były planowane a miło zaskoczyły mnie i moich modeli 😉

sesja na Grodzkiej
nieoczekiwane zwroty akcji
statyści i aktorzy drugich planów w gratisie

Przygotowanie do sesji w mieście…

Jeśli idzie o samo przygotowanie nie różni się ono zasadniczo od przygotowań do sesji w każdym innym anturażu. Dobrze mieć ze sobą jakieś podstawowe kosmetyki do szybkiej poprawy urody 😉 Przydają się dosyć często bibułki matujące – jeśli jest ciepło, pomagają zredukować efekt „świecenia” się skóry. Z pozoru wydaje się iż pani młoda na sesji w mieście spokojnie może być ubrana w szpilki, z praktyki jednak wynika iż taki rodzaj obuwia potrafi nastręczać różnych trudności (wpadnie obcasów w fugi kostki brukowej) a także zamyka drogę do bardziej dynamicznych ujęć..

magiczny Paryż

Krótkie podsumowanie i jeszcze klika zdjęć!

Podsumowując – bardzo lubię sesje ślubne w miejskim klimacie. Charakteryzują się one prostą logistyką (no chyba że atakujemy miasto którego nie znamy, ale to osobne zagadnienie 😉 a także – jeśli fotograf wie, jakie efekty końcowe chce uzyskać – bardzo sprawnym przebiegiem. Nie potrzeba bardzo dużo czasu, a w przypadku niewielkich miast których topografia jest znana parze młodej lub fotografowi – wystarczy dosłownie chwila żeby zrobić zdjęcia które będą przyjemną pamiątką!

Oceny Klientów
Ocena Czytelników
[Ocen: 2 Averege: 5]