Ślub i Wesele w rustykalnym klimacie
dlaczego stare stodoły i folwarki wracają do łask par młodych
WESELE W STYLU RUSTYKALNYM, CZYLI DLACZEGO STARA STODOŁA TO DOBRY POMYSŁ NA ORGANIZACJĘ PRZYJĘCIA WESELNEGO
Od pewnego czasu da się zauważyć wzrost zainteresowania ślubami w stylu rustykalnym. Skąd wzięła się popularność stylu rustykalnego oraz dlaczego vintage stodoły oraz, wszelkiego rodzaju folwarki, gorzelnie i cegielnie, przeżywają swoją drugą młodość,?Dlaczego odgrywają główne sceny zabaw weselnych? Dlaczego wreszcie, wybór tak nietypowego miejsca na swój ślub i wesele, jak stara zapuszczona stodoła jest niezłym pomysłem na organizację zabawy weselnej? Na tę i parę innych pytań postaram się Państwu podpowiedzieć w kolejnych akapitach tego rustykalnego artykułu.
STODOŁA RULEZ - DLACZEGO AKURAT RUSTYKALNIE?
No właśnie, to bardzo dobre pytanie. Przy tak bogatej ofercie wszelkiego rodzaju sal weselnych, pałaców - dlaczegóż szukać zapuszczonej ruiny, wygasłej gorzelni czy innego folwarku…? Otóż po pierwsze - śluby, jak inne dziedziny życia - moda, design - podlegają swoim modom. Po wtóre oryginalność. Przyszłe pary młode coraz częściej stawiają na nietypowe przyjęcia weselne i w ramach podkreślania wyjątkowości swojego dnia szukają oryginalnych, nietypowy miejsc i pomysłów na organizację swojego wymarzonego ślubu i wesela. Dlaczego akurat padło na starsze, prostsze obiekty architektury? Otóż odpowiedź może być prosta - ludzie szukają luzu, prostoty - swojskości rozumianej jako coś prostego, bez huku, blichtru i pompy. Po wtóre - niewiele potrzeba aby praktycznie każdą wolną przestrzeń wprowadzić w rustykalny styl, ze względu na jego prostotę. Kilka świetlnych i papierowych girland, parę kostek słomy, na których można posadzić gości oraz proste rustykalne dodatki i voila - mamy potańcówkę z grillem w ramach wesela ;) Wiejskie zabudowania, swobodne obejści - ogród na który można wyjść z piwem lub lampką dobrego wina zawsze wprowadzają naturalność, sprzyjają rozmowie i sprzędzaniu przyjemnie czasu.
FOLWARK DOBRY NA WSZYSTKO - JAK SZUKAĆ NIETYPOWYCH MIEJSC NA SWOJE WESELE
Ponieważ najwięcej pracuje na Śląsku oraz w Małopolsce, napiszę swoje spostrzeżenia odnośnie właśnie tych części kraju. Co prawda górniczy Śląsk kojarzy się mniej ze stylem rustykalnym aniżeli galicyjska Małopolska, aczkolwiek nie jest prawdą, że nie znajdziemy na Śląsku klimatycznych miejscówek w których można zorganizować wesele w klimacie vintage. Na co zwracać uwagę przy szukaniu tego typu przybytków? Otóż pierwszą rzeczą jest kuchnia oraz możliwości noclegowe. Jeśli chodzi o kuchnie, byłoby dobrze, gdyby wybrany lokal prowadził działalność gastronomiczną na co dzień. W takim wypadku sprawa jest prosta - zamawiamy kawę oraz sok i wiemy już bardzo dużo na temat naszego przyszłego miejsca wesela. Drugą kwestią jest sprawa noclegów gości weselnych - tu sprawa jest prosta - im bliżej, tym lepiej. Nikt nie lubi przemieszczania się w trakcie zabawy weselnej, odstawiania samochodów etc. Kolejną kwestią którą należy wziąć pod uwagę jest temat pogody, lub bardziej niepogody. Jeśli na miejsce naszego wesela wybierzemy starą stodołę warto zapytać o szczelność dachu - może banał, ale poziomo płynów na stolach weselnych nie powinien być uzupełniany z poziomu dachu. Jeśli z kolei zdecydujemy się na rustykalny obiekt murowany - folwark, cegielnię, gorzelnię - warto wypytać o możliwości zmiany temperatury. W tej kwestii powinien się spisać dj/zespół, aby jegomoście skaczący po densflorze nie zmarzli, aczkolwiek - nie każdy z zaproszonych gości wycina hołubce i szczególnie w zimniejszych porach roku, byłoby dobrze, gdyby była możliwość dogrzania pomieszczeń. Najczęściej spotykałem gazowe parasole - takie same jak w ogródkach piwnych. À propos ogródków - dobrze, jeśli wybrane przez nas miejsce oprócz rustykalnej przestrzeni będzie nasz również w stanie zaspokoić w wymiarze i rejestrach kolorów zielonych - zielona przestrzeń, taras, ogródek są bardzo miłym dodatkiem do raczej ciemniawych rustykalnych pomieszczeń.
JAK SPRAWIĆ, ŻE BEZ WZGLĘDU NA MIEJSCE WESELA - CZY TO ŚLĄSK CZY MAŁOPOLSKA CZY INNA CZĘŚĆ POLSKI - POCZUĆ RUSTYKALNY KLIMAT
W związku z tym, że stare obiekty były najczęściej budowane z desek/bali lub czerwonej cegły, nie należą one do przesadnie rozświetlonych. W celu ograniczenia strat ciepła również okna w starych folwarkach, gorzelniach, cegielniach były niewielki. To wszystko sprawia iż kwestią o którą trzeba zadbać w pierwszych krokach organizacji wesela rustykalnego jest światło. Czasem klimatyczne lampiony, czasem świece (choć to dość ryzykowna opcja, szczególnie w stodołach). Najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju girlandy i światła zawieszone w rustykalnej przestrzeni - dają światło delikatne, cieple, rozproszone. Dobrze jeśli dj lub zespół weselny ma swoje zabawki i potrafi nimi zmalować trochę klimatu. Jeśli chodzi o rustykalne dodatki, to tak jak wspomniałem wcześniej stosunkowo niewiele potrzeba żeby z pozoru nieciekawe miejsce zamienić w miejsce z klimatem. Wszelkiego rodzaju dodatki związane z miejscem organizacji wesela - w stodole siano i osprzęt gospodarski, w spichlerzu worki, w cegielni cegły - sprawiają, iż miejsca czarują pomimo swej pierwotnej prostoty. Również dekoracje kwiatowe wcale nie muszą jakoś przesadnie kipieć ze stołów. Styl rustykalny lubi prostotę i minimalizm - kolory raczej mono jak multi kolor, barwy raczej stonowane, pastelowe, jak wrzaskliwe i jaskrawe.
Zapraszam do rzucenia okiem na zdjęcia z miejsc w których byłem lub słyszałem dobre opinie na temat wesel tam organizowanych (Stodoła pod Kasztanami Bystra, Owczarnia Węgierska Górka, Folwark 1760, Folwark Anna, Spichlerz Gliwice, Cegielnia Rzucewo). Być może znajdziecie coś, co będzie inspiracją, być może znajdziecie miejsce na wasz rustykalny ślub i wesele. Całe reportaże z takich miejsc na moim blogu i stornach. Chętnie również odpowiem na pytania związane z artykułem. Serdecznie pozdrawiam M.
TAGI
RUSTYKALNE WESELE ŚLĄSK | FOLWARK WESELE ŚLĄSK | WESELE RUSTYKALNE DEKORACJE | SALA WESELNA W RUSTYKALNYM KLIMACIE |