Ślub humanistyczny zawitał pod strzechy
Czym jest ślub humanistyczny i dlaczego zyskuje coraz większą popularność wśród nowożeńców?Czym różni się od ślubów cywilnych i kościelnych? Jakie są opinie na temat tego typu uroczystości?
Na te, i klika innych pytań które rodzą się w tym temacie spróbuję znaleźć odpowiedzi.
Ślub humanistyczny jest nową świecką tradycją. Wraz ze zmieniającymi się nurtami światopoglądowymi społeczeństw powstała potrzeba zaakcentowania doniosłej chwili, jaką niewątpliwie jest podjęcie wspólnej decyzji o byciu ze sobą na dobre i na złe aczkolwiek, bez ciasnego gorsetu kościelno-państwowego. Ostatecznie, sam akt ślubowania to rzecz pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy sami przed sobą i zgromadzonymi gośćmi-świadkami, przysięgają najważniejsze dla siebie aksjomaty. Miłość, wierność, uczciwość oraz w formule ślubu humanistycznego – wszystko to, co dla tej konkretnej pary jest ważne. To jedna z rzeczy która wyróżnia ślub humanistyczny na tle ślubów tradycyjnych.
Tekst przysięgi ślubu humanistycznego
Przysięga jak i scenariusz ślubu nie są „sztywne”. Jako prolog bardzo często nowożeńcy mówią o początkach swojej znajomości oraz o tym co sprawiło, że znaleźli się w tym właśnie miejscu, w takich okolicznościach i dlaczego akurat z tą a nie inną osobą. Często ta część zawiera elementy humorystyczne -historię nawiązania znajomości, wspominania z pierwszej randki itp Na tego typu dygresje, nie można by sobie było specjalnie pozwolić w ramach ślubu konwencjonalnego. Tekst przysięgi ślubu humanistycznego może ponadto zawierać elementy wskazane przez parę młodą (cytaty, słowa piosenek, wiersze) a także może być w całości ułożony przez nowożeńców lub opowiedziany własnymi słowami. Nierzadko te właśnie osobiste, intymne (szeptane na ucho) przysięgi wzbudzają najwięcej emocji i sprawiają iż zapadają one w sercu i pamięci jak pieczęć.
Ślub humanistyczny – choćby na krańcu świata
Kolejną cechą ślubów humanistycznych, jest fakt iż mogą się one odbywać w nawet najbardziej nietypowych miejscach, jakie tylko przyjdą młodej parze na myśl. Środek lasu, schronisko w górach, nadmorska plaża o zachodzie słońca czy własny przydomowy ogród – czemu by nie…? Jest to niewątpliwie sytuacja kompletnie odmienna od tej, która dotyczy ślubu kościelnego czy nawet ślubu cywilnego, który ma swoje określone wymogi formalne (miejsce ceremonii winno być godne i zadaszone itp) a także ramy czasowe. Urzędnicy urzędów cywilnych niechętnie godzą się pracować w godzinach innych aniżeli godziny działania samego urzędu. Nietypowe miejsca czy okoliczności przyrody towarzyszące przysiędze, mogą być także dodatkowym smaczkiem budującym podniosłą atmosferę wśród wszystkich uczestników ślubu.
Ślub humanistyczny nie zna granic
To kolejna cecha ślubu humanistycznego. Brak formalności cywilno-prawnych. W wielu wypadkach, szczególnie małżeństw których małżonkowie pochodzą z innych krajów, są po rozwodzie, lub chcą sobie ślubować w wymarzonym przez siebie miejscu na świecie (w którym nie mają obywatelstwa), wymagania i formalności prawne są bardzo skomplikowane i wymagają wielu wysiłków dyplomatycznych i czasu aby doprowadzić je do skutku. Byłoby niezwykle przykro, zaprosić wszystkich swoich gości i dowiedzieć się w przededniu ślubu iż np konsul nie zdążył z załatwieniem formalności…W przypadku ślubu humanistycznego, nie ma takiej obawy.
Ślub humanistyczny w mojej opinii
W swojej pracy miałem przyjemność brać udział w tego typu ceremoniach. Bardzo często mistrzami ceremonii były osoby z firmy Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk. Kilkukrotnie prowadzącym ślub był ktoś z najbliższej rodziny a także weddingplannerzy. Za każdym razem paleta emocji które występowały podczas przysięgi jak i okoliczności przyrody i miejsc które młode pary wybierały na ceremonię sprawiały iż radość z pracy była przeogromna.